Homeccr0   Marele Premiu „Radu Baciu” 5.1   
= Bucureşti, 14-15 decembrie 2013 =

Această etapă a beneficiat de participarea lui Dragoș Băjenaru 6dan, un bun prilej pentru adversarii săi de a constata care le sînt lipsurile și slăbiciunile. Faptul că nu a participat la runda a treia i-a permis lui Silvestru State să se bucure de primirea unei frumoase cupe pentru ocuparea primul loc din clasament, chiar dacă în confruntarea directă a fost nevoit să cedeze după doar 83 de mutări.

trofeuMarele Premiu „Radu Baciu” este un turneu de GO privat, organizat sub patronajul Clubului Sportiv „GoVest” Oradea. Turneul se desfăşoară în mai multe etape, prima fiind la Bucureşti. La turneu pot participa jucători de go indiferent de rang sau legitimare la cluburi FRGo. Câştigătorul turneului va fi jucătorul care va cumula cele mai multe puncte prin participarea la mai multe etape ale turneului. Acesta va primi trofeul „Radu Baciu” la etapa finală, organizată la Oradea. Prima etapă se desfășoară la clubul „Radu Baciu”, iar ultima etapă, de decernare a trofeului final, la Oradea.
Surpriza acestei prime etape a fost Rafael Bădrăgan (9kyu) din Mangalia (dar membru al CSRB) care nu a mai participat la concursuri în fața tablei de go timp de un an jumate, iar acum a fost cu greu învins de Sorin Boc 5kyu și Adrian Nedan 2k, la o diferență de doar cîteva puncte pierdute în yose. Acești doi adversari ai săi l-au apreciat ca jucînd acum la nivel de 6kyu.

Rezultate — Foto

Pl

Nume

 

Rang

Club

mms

Sos

R1

R2

R3

R4

R5

1

State

Silvestru

2D

Bucu

26

123

6+

2-

3+

5+

8+

2

Bajenaru

Dragos

6D

Bucu

26

121

5+

1+

0=

3+

6+

3

Santa

Ionel

2D

Brsv

25

125

4+

6+

1-

2-

5+

4

Chirila

George

1D

CSRB

25

118

3-

12+

5-

11+

13+

5

Vasiloanca

Codrin

1D

Brai

24

126

2-

7+

4+

1-

3-

6

Grigoriu

Elian

1D

Galt

24

122

1-

3-

18+

12+

2-

7

Nedan

Adrian

2K

Sibi

24

119

9+

5-

10+

8-

15+

8

Lungu

Iulian

2K

Galt

24

118

11+

18-

13+

7+

1-

9

Bogaciev

Iulian

4K

Bucu

24

113

7-

21+

11-

18+

12+

10

Fedul

Nichita

5K

Slob

24

105

30+

16+

7-

21+

11+

11

Acsinte

Alexandru

5K

Sibi

23

119

8-

19+

9+

4-

10-

12

Boc

Sorin

5K

CSRB

23

118

18+

4-

15+

6-

9-

13

Andrei

Razvan

6K

VaDo

23

115

23+

14+

8-

17+

4-

14

Nechifor

Petru

8K

Brsv

23

107

21-

13-

22+

23+

19+

15

Badragan

Rafael

9K

CSRB

23

106

29+

22+

12-

19+

7-

16

Mihalcea

Loredana

8K

CSRB

23

104

20+

10-

17-

30+

21+

17

Ion

Marius

8K

CSRB

23

102

19-

30+

16+

13-

23+

18

Radu

Stefan

1K

Bucu

22

116

12-

8+

6-

9-

0=

19

Covaci

Ovidiu

10K

PtNt

22

112

17+

11-

23+

15-

14-

20

State

Sebastian

11K

Bucu

22

98

16-

23-

21-

24+

30+

21

Minjina

Dragos

11K

CSRB

21

116

14+

9-

20+

10-

16-

22

Nitu

Mircea

12K

Bucu

21

96

24+

15-

14-

31+

27+

23

Popa

Tudor

11K

Bucu

20

113

13-

20+

19-

14-

17-

24

Asaftei

Elena

13K

CSRB

20

90

22-

32+

29+

20-

25+

25

Pintea

Alexandra

15K

Sibi

19

81

26+

31+

27+

32+

24-

26

Grabovski

Fridrih

15K

CSRB

19

80

25-

28+

32+

29+

0+

27

Asaftei

Aurelia

14K

CSRB

18

86

31+

29+

25-

28-

22-

28

Piloiu

Adina

15K

Sibi

17

77

32+

26-

31+

27+

29+

29

Dogaru

Alexandru

14K

Bucu

16

98

15-

27-

24-

26-

28-

30

Varlan

Costin

16K

Bucu

14

106

10-

17-

0=

16-

20-

31

Munteanu

Alexandra

19K

CSRB

12

88

27-

25-

28-

22-

32-

32

Radulescu

Dan

19K

CSRB

12

88

28-

24-

26-

25-

31+

 

PROGRAM:
Sâmbătă 14 decembrie Duminică 15 decembrie trofeu
9:30-10:15 - înscriere
10:30 - Runda I
14:00 - Runda II
17:00 - Runda III

10:30 - Runda IV
14:30 - Runda V

Jucători înscriși


Nume

Rang

Club

1

Alexandru Caraivan

3d

Atari

2

Ionel Șanta

2d

Tengen

3

Silvestru State

1d

CS361

4

George Chirilă

1d

CSRB

5

Elian Grigoriu 1d Atari

6

Codrin Vasiloanca

1d

Atari

7

Larisa Popescu

1k

CSRB

8

Iulian Lungu

2k

Atari

9

Adrian Nedan

2k

Sibi

10

Iulian_Andi Bogaciev

4k

Bucu

11

Alexandru Acsinte 5k GoVest

12

Vasile Bunea

5k

GoVest

13

Nichita Fedul

5k

GoVest

14

Sorin Toma Boc 5k CSRB

15

Gabriel Ormoş 5k GoVest

16

Dorin Chiş 5k GoVest

17

Iulian Peţa 5k WSch

18

Ferenc Toth 6k Sakata

19

Răzvan Andrei

6k

VaDo

20

Viorel Ichim

6k

GoVest

21

Petru Nechifor 7k Tengen

22

Mircea Guga 8k CSRB

23

Marius Ion

8k

CSRB

24

Loredana Mihalcea

8k

CSRB

25

Iulian Dragomir

8k

CSRB

26

Rafael Bădrăgan 6k CSRB

27

Ovidiu Covaci

10k

PtNt

28

Tudor Popa 11k CSRB
29

Sebastian State

11k

CS361

30

Dragoş Minjină

11k

CSRB

31

Mircea Nițu

12k

CS361

32

Teodor Dogaru

14k

CS361

33

Costin Vârlan

16k

CSRB

34 Ruxandra Gavriliu 16k Atari
35

Ioana Grigorescu

17k

CS361

36 Victor Vasiloanca 17k Atari
37

Mihnea Alexandrescu

18k

CS361

38

Ana Maria Pascu

18k

CS361

39 Mihai Dobre 18k CSRB
40 Nicoleta Stancu 18k CSOV
41 George Gigoi 18k CSOV
42 Ștefana Tudorașcu 19k CSRB
43 Vlad Tudorașcu 19k CSRB
44 Mădălin Gigoi 19k CSOV
45 Cassiana Guna 19k CSOV
46 Mihai Ignea 19k CSOV
47 Vlad Vasile 19k CSRB
48

Alexandra Munteanu

19k

CSRB

49

Dan Rădulescu

19k

CSRB

50 Alexandru Iepure 20k GoVest
51

Floris Chivu

20k

CS361

52 Alexandra Pomîrlianu
20k CSOV
53 Diana Tudor
20k CSOV
54 Maria Boghiu 20k CS361

Rezultate copii

Pl

Name

Rang

Club

V

Sos

R1

R2

R3

R4

R5

R6

R7

R8

R9

R10

1

Alexandrescu

Mihnea

18K

Bucu

9

54

4+

2-

5+

6+

7+

3+

8+

10+

9+

2+

2

Vasiloanca

Victor

17K

Brai

8

56

5+

1-

9+

10+

3+

7+

4+

6+

8+

1-

3

Gigoi

George

17K

CSOV

7

49

9+

13+

6+

7+

2-

1-

5-

4+

10+

8+

4

Gigoi

Madalin

20K

CSOV

6

48

1-

6-

8+

0+

9+

11+

2-

3-

7+

5+

5

Dobre

Mihai

19K

CSRB

6

45

2-

12+

1-

9+

11+

0+

3+

7+

6-

4-

6

Ignea

Mihai

19K

CSOV

6

44

12+

4+

3-

1-

0+

8-

11+

2-

5+

10+

7

Pomirlianu

Alexandra

20K

CSOV

4

46

11+

8+

0+

3-

1-

2-

10+

5-

4-

9-

8

Tudorascu

Stefana

19K

CSRB

4

46

0-

7-

4-

11+

10+

6+

1-

9+

2-

3-

9

Tudor

Diana

19K

CSOV

3

47

3-

11+

2-

5-

4-

10-

0+

8-

1-

7+

10

Vasile

Vlad

19K

CSRB

2

42

0-

0-

11+

2-

8-

9+

7-

1-

3-

6-

11

Guna

Cassiana

19K

CSOV

1

31

7-

9-

10-

8-

5-

4-

6-

0+

0-

0-

12

Popescu

Ilinca

20K

Bucu

1

13

6-

5-

13+

0-

0-

0-

0-

0-

0-

0-

13

Boghiu

Maria

20K

Bucu

1

8

0+

3-

12-

0-

0-

0-

0-

0-

0-

0-