2011 Campionatului Național de Go Veterani - ediția a 4-a calendar 2014
= București, 26-27 ianuarie 2013 =
Home

Rezultate Foto


Pl

Name

Rk

Club

MMS

Sos

Sosos

R1

R2

R3

R4

R5

1

Petru

Oancea

4D

CSRB

29

133

651

5+/b0

4+/w0

2+/w0

3+/b0

7+/b0

2

Lucretiu

Calota

5D

Brsv

28

135

653

4+/b0

3+/w0

1-/b0

6+/w0

5+/w0

3

Liviu

Oprisan

4D

Bucu

27

133

653

6+/b0

2-/b0

5+/w0

1-/w0

8+/w0

4

Iulian

Toma

3D

Brai

27

126

641

2-/w0

1-/b0

10+/b0

8+/w0

9+/b0

5

Tiberiu

Barbu

2K

Bucu

26

133

653

1-/w0

6+/b0

3-/b0

9+/w0

2-/b0

6

Iulian

Bogaciev

5K

Bucu

26

128

650

3-/w0

5-/w0

7+/b0

2-/b0

10+/w0

7

Iulian

Dragomir

8K

CSRB

25

124

634

9+/b0

8+/w0

6-/w0

10+/b0

1-/w0

8

Horea

Rusu

11K

Brai

24

124

632

10+/w0

7-/b0

9+/w0

4-/b0

3-/b0

9

Fridrih

Grabovski

14K

CSRB

23

124

632

7-/w0

10+/b0

8-/b0

5-/b0

4-/w0

10

Mihai

Dumbrava

14K

CSRB

22

125

626

8-/b0

9-/w0

4-/w0

7-/w0

6-/b0

La prima ediție au participat 7 sportivi și a fost cîștigată de Iulian Toma (3dan) de la Clubul „Atari” din Brăila. La cea de-a doua ediție, cu o participare de 12 sportivi, campionul României a fost Adrian Ghioc (5dan), de la clubul „361” din București, urmat de Iulian Toma, iar ediția a 3-a (12 participanți) a fost cîștigată tot de Adrian Ghioc, urmat de Petru Oancea.

Azi, 27 ianuarie 2013 s-a încheiat cea de-a patra ediție a Campionatului Național de Go Veterani. În lipsa deținătorului titlului, Adrian Ghioc, lupta pentru Locul I s-a dat între Lucrețiu Calotă, 5 dan, CS Tengen Brașov (și cîștigătorul Cupei României 2012) și Petru Oancea, 4 dan, de la CSRB. În confruntarea directă, neglijarea unei scări a determinat victoria lui Petrică, după care colegul nostru de club și-a apărat cu succes șansele și a reușit să termine competiția neînvins.

REGULAMENT
5 runde în sistem Mac-Mahon, cu două grupe separate de 2 puncte, grupa de top formată din primii 6-8 jucători (în ordinea ratingului).

Timp de gîndire: 60 de minute
Byo-yomi: 15 mutări/5 minute (sau 30"/mutare)
Tie-breakuri: SOS, SOSOS
Regulament de joc: japonez
Arbitru principal: Dan Amira

PROGRAM:
Sâmbătă 26 ianuarie Duminică 27 ianuarie
9:30-10:15 - înscriere
10:30 - Runda I
14:00 - Runda II
17:00 - Runda III

10:30 - Runda IV
14:00 - Runda V

17:30 - Premierea
 
 
Jucători înscriși
 
nume
rang
club
  1. Lucretiu Calotă 5d Tengen
  2. Liviu Oprișan 4d 361
  3. Petru Oancea 4d CSRB
  4. Iulian Toma 3d Atari
  5. Andi Bogaciev 5k Sanat
  6. Tiberiu Barbu 2k LocB
  7. Codin Cocioabă 3k CSRB
  8. Gabi Ciobanu 8k Sanat
  9. Iulian Dragomir 8k CSRB
10. Horea Rusu 11k Atari
11. Fridrih Grabovski 14k CSRB
12. Mihai Dumbravă 14k CSRB

Veterani - lista completă 2013